Awards

NYSA Awards

Awards are presented at the Winter Conference in January. Contact NYSA headquarters at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or 518-694-5507 for more information on submitting a nomination.

President's Award recognizes outstanding service by a volunteer.

Professional Field Arborist Award is given to an arborist who has made a significant improvement in professional "hands on" tree care, heroism or creating a better field practice.

Gold Leaf Award recognizes individuals, organizations, or communities for outstanding Arbor Day programs or community landscape beautification projects.

Distinguished Arborist Award is presented to a respected colleague who has furthered arboriculture in New York State.

Research/Education Award is presented to a researcher that is working on important research regarding the improvement of arboricultural industry.

Research Award is presented to a colleague who is working on important research that would foster improvement in the arboricultural industry.

Senior Scholar's Award is presented to an individual whose professional studies have made significant advances in the field of arboriculture.

Lifetime Achievement Award is a special award presented to someone who has made exceptional and sustained contributions to our industry over that person’s entire working life.


2016 Award Winners

JoelGAward2

 

Distinguished Arborist Award

Presented to a respected colleague who has furthered arboriculture in New York State.

Joel Greifenberger accepts the award from NYSA President-elect and ISA Certification Liaison Lori Brockelbank

 

 

President's AwardFredSoviero2

Recognizes recognizes outstanding service by a volunteer.

Fred Soviero, Director of Grounds and Landscaping for Hofstra University accepts award from NYSA Treasurer Rich Nelson.

 

Tree Climbing Championship Recognition

The following individuals were recognized for their volunteer work assisting with the setup of the 2015 Tree Climbing Championship which included evaluator training for and administering the Tree Worker Climber Specialist and Tree Worker Aerial Lift Specialist practical test:

  • Alec Baxt
  • David Golon
  • Jonathan Greifenberger
  • Mark Moeske
  • Mike Orsino
  • A.J. Remy
  • Travis Wolf

 Past Award Winners

Distinguished Arborist Award

  • 2016 Joel Greifenberger
  • 2015 Vincent Simeone
  • 2013 Douglas Wade (Posthumous)
  • 2012 Matthew Mosher
  • 2009 David B. Dailey Jr.
  • 2008 Thomas Draves
  • 2007 Michael Grimm
  • 2006 Brian C. Skinner
  • 2005 Gregory B. Frank
  • 2004 Dr. George Hudler
  • 2003 Thomas Mullarney
  • 2002 Lawrence Borger
  • 2001 Sal Pezzino
  • 2000 David Hayner
  • 1999 Arthur Sandstrom (Posthumous)
  • 1998 Dr. George Good
  • 1997 Robert A. Bartlett Jr.
  • 1996 George H. Callaway
  • 1995 Daniel Finegan
  • 1994 Jon Hickey
  • 1993 ErikHaupt (Posthumous)
  • 1992 Richard Wickey
  • 1991 Phil Brogan (Posthumous)
  • 1990 Fred Donovan
  • 1989 Carmine Serpe
  • 1988 Raymond M. Smith
  • 1987 Robert Crandall
  • 1986 Leo Cook
  • 1985 Carl Lundborg

Lifetime Achievement Award

  • 2015 Dr. George Hudler

Research Award

  • 2014 Don Nelson, NYS DEC
  • 2013 Dr. Mark Whitmore, Cornell University
  • 2012 Rick Harper & Stephanie Radin
  • 2008 Dr. Chris Luley
  • 2007 Ben Ballard
  • 2006 Branching Out/George Hudler
  • 2005 Branching Out/George Hudler
  • 2004 Nassau County Horticulture Program
  • 2003 Branching Out/George Hudler
  • 2002 Branching Out/George Hudler
  • 2001 Branching Out/George Hudler
  • 2000 Branching Out/George Hudler
  • 1999 Branching Out
  • 1998 Branching Out
  • 1997 Branching Out
  • 1997 Branching Out
  • 1996 Branching Out
  • 1995 Dr. Warren Johnson
  • 1993 New York Botanic Garden
  • 1989 Wayne Sinclair
  • 1988 Kitchawan Laboratory
  • 1986 Brooklyn Botanical Garden(Craig Hibben – Dogwood Anthracnose)
  • 1985 Cornell University (Sinclair, Johnson, Lyon – Tree Disease Book)

President's Award

  • 2016 Fred Soviero
  • 2014 The Broyles Family
  • 2012 Frazer Pehmoeller
  • 2009 Trevor Hall
  • 2008 Dr. George Good (Posthumous)
  • 2007 Ann Frank
  • 2006 Anna Ryan
  • 2005 Brian Skinner
  • 2005 Gregory B. Frank
  • 2004 Joseph Broyles
  • 2002 Doug Wade/Michael Skivington
  • 2001 Rex Bradley Webber
  • 2000 David Hayner
  • 1999 Joseph Broyles and Family
  • 1998 Salvatore Pezzino

Scholarship Award

  • 2012 Mark Bouquin
  • 2010 Emily Tinalli
  • 2005 Cordella Fox
  • 2004 Justin Paolicelli
  • 2003 ISA Student Society of Arboriculture
  • 2002 Keith Maynard
  • 2001 Jackson Dodds
  • 2000 Andrea Arnold
  • 1999 Ryan McElhinney
  • 1998 Matthew Blaich 1997 School of Professional Horticulture
  • 1996 Suzanne Allen
  • 1995 Eleanor Bower
  • 1994 Darren Morgan
  • 1993 Harry Pearsall
  • 1992 Christopher Reynolds
  • 1991 Denise Bouck
  • 1990 Keith Knopick
  • 1989 Heather Bohlman
  • 1988 Richard Wlonsinski

Scholar's Award

  • 2015 Nina Bassuk, Cornell University
  • 2008 Randall Swanson
  • 2007 Christopher Nowak
  • 2006 NYS Urban & Community Forestry Council
  • 2005 Margery Daughtery
  • 2004 Dr. Daniel Gilrein
  • 2003 Dr. Chris Luley
  • 2002 Peter Donzelli
  • 2001 Wei Fang
  • 2000 Scott Clark
  • 1999 Jerry Bond
  • 1998 Jason Grabosky
  • 1996 Dr. Warren Johnson Tree Endowment
  • 1995 Dr. George Good
  • 1994 William Smith
  • 1993 Dr. Nina Bassuk
  • 1992 Dr. Donald Rakow
  • 1989 Dr. Warren Johnson
  • 1988 Dr. Pascal P. Pirone
  • 1987 Dr. Wayne Sinclair
  • 1986 Dr. Gerald Lanier
  • 1985 Dr. George Hudler

Gold Leaf Award

  • 2015 Long Island Arboriculture Association
  • 2014 Thomas Herrera-Mishler
  • 2013 ReTree Schenectady
  • 2012 Jared Webber
  • 2008 Bartlett Tree Experts
  • 2005 Thomas Draves
  • 2004 Mary Kramarchyk
  • 2003 Thomas Draves
  • 2002 Timothy Chick
  • 2001 Brian Skinner
  • 2000 Deborah Goedeke
  • 1999 Henry J. Stern Johnson
  • 1998 Senator Owen
  • 1997 The New York Botanic Garden
  • 1996 Long Island Arboricultural Association
  • 1995 Brian Skinner
  • 1994 Charles Schulz
  • 1993 Wolcas Advertising
  • 1992 Ralph Snodsmith
  • 1991 Patrick Knowles, Samuel Kissinger
  • 1990 Bart Fusco
  • 1989 Margaret Herbst
  • 1988 Dave Hayner, James Taylor, Jon Hickey
  • 1987 Town of Hebron

Field Arborist Award

  • 2014 Joel Greifenberger
  • 2013 Christopher Roddick
  • 2012 Jeremy Sayers
  • 2009 Brian Krawczyk
  • 2008 Mike Orsino
  • 2007 Brian Krawczyk
  • 2006 Brian Krawczyk
  • 2005 Mark Moeske
  • 2004 Trevor Hall
  • 2003 Joel Greifenberger
  • 2002 Mark Moeske
  • 2001 A.J. Remy
  • 2000 Justin Donahue
  • 1999 Bruce Duffy
  • 1998 Mike Orsino
  • 1997 Peter Galon
  • 1996 Ralph Padilla